SUFFOCATION
ANNOTATIONS OF AN AUTOPSY
NERVECELL
FLESHGOD APOCALYPSE
BURNING THE MASSES

17.03.2010
Warszawa – Klub Progresja


Pomimo ogólnie-panującego marazmu i zniechęcenia wszechobecną zimą stulecia, dzień 17.03 miał być wielkim świętem death metalu. Do tego catering i duże jak na Progresję, stoisko z merchem, dawało namiastkę festiwalowego klimatu. Frekwencja na pierwszy rzut oka wydałą się przyzwoita jednak nie były to tłumy sprzed 2 lat, kiedy to Suffocation występowali razem z Napalm Death. Wchodząc na salę, zweryfikowałem swoje poglądy na temat frekwencji. Było bardzo średnio i mało żywo ale o tym później.

Chwilę po przybyciu, na scenie zainstalował się włoski Fleshgod Apocalypse. Znaczyło to, że ominął nas ‘tylko’ Burning The Masses, mimo, że na miejscu byliśmy po 20-tej. Fleshgod… osłuchałem dość dobrze przed tym występem, na myspace (ep’ka “Mafia” mnie powaliła na kolana) oraz ich jedynego jak na razie długograja “Obstacles”. Zacny materiał lecz to granie bardziej na oślep niż technika z ww. ep’ki. Występ wybrzmiał bardzo konkretnie. Momentami może za głośno ale wiało potęgą ze sceny. Chłopaki zagrali niezbyt długo bo jakieś 30 minut ale taka rola podgrzewacza atmosfery. Wokalisty odpowiedzialnego za czysty głos nie było słychać aż do ostatniego utworu, kiedy to realizator zauważył wreszcie jego brak i jednym ruchem gałki – czysty wokal wrócił z zaświatów. Trochę późno ale cóż. Nie da się ukryć, że główny wokalista włożył wiele wysiłku w ten występ i podżegania publiczności do boju. Skutki były marne ale zakładam, że nie powinien oczekiwać zbyt wiele, będąc dopiero drugą z pięciu kapel tego wieczora.

Po niedługiej przerwie na scenie pojawił się arabski Nervecell i myślę, że po Suffocation, kwalifikują się do występu wieczora. Brzmienie było doskonałe, wokalisto-basista, charyzmatyczny i niezwykle sympatyczny. W każdej przerwie cieszył się z faktu, iż może grać w naszym kraju i chwalił naszą scenę. Sama muzyka to był miód na me serce. Nieustanne łamanie tempa, ciągły progres kompozycji. Techniczne i melodyjne wstawki znacznie wzbogacały ich występ. Dużo bogatych rozwinięć i zmian a mimo wszystko był to bardzo łatwy w odbiorze występ. In plus pod każdym względem.

Przedostatni w kolejce był brytyjski Annotations Of An Autopsy. Jest to zespół, który stylistyką najbardziej zbliżył się do gwiazdy wieczoru jednakże odnotowałem także wiele innych wpływów. Przede wszystkim odróżniali się grind’owymi walcami i świńskim wokalem. Przejechali zdrowo po kręgosłupach zebranych niewiernych jednak nie wzbudzili większego zainteresowania jeśli chodzi o młyn. Występ naprawdę mógł się podobać. Bardzo selektywny dźwięk i konkretna moc emanowały ze sceny obracając wszystko w popiół. Kolejna nieznana mi perełka.

Przyszła wreszcie pora na Franka Mullena i spółkę. Spotkanie z asfaltem było bolesne aczkolwiek nieuniknione. Nowy krążek “Blood Oath” sprawdza się perfekcyjnie na żywo. Doskonała reminescencja dźwięku i oddanie najdrobniejszych szczegółów. Bardzo szybko można się było o tym przekonać na podstawie tytułowego utworu. Koncertowy potwór obok takich klasyków jak “Pierced From Within”, “Breeding The Spawn”, “Jesus Wept” czy nowszych – “Entrails Of You”. Set amerykanów był bardzo umiejętnie skonstruowany i w dużej mierze odbiegał od tego co zobaczyliśmy na żywo w 2008 roku. Miło z ich strony, że za każdym razem można usłyszeć coś nowego na ich koncertach. Frank się nie zdziadział więc dalej mogliśmy delektować się jego dzikimi spazmami na scenie, wywalaniem jęzora i strzelaniem z karabinu do zebranych, wiernych. Klimat pomimo, że jajcarski to trup słał się gęsto. Taka muzyka sprzedaje się na żywo wręcz idealnie! Tym bardziej, że dźwięk stał na bardzo przyzwoitym poziomie. Suffocation nieustannie potwierdza świetną formę i sukcesywnie, jak obiecuje, tak niszczy wszystkich zebranych na swoich koncertach. Bardzo dobrze dobrany zestaw kapel i póki co, najlepszy koncert tego roku. Zobaczymy jak będzie dalej.

Autor: Rimmön

Fleshgod Apocalypse
Fleshgod Apocalypse
Nervecell
Nervecell
Annotations Of An Autopsy
Annotations Of An Autopsy
Suffocation
Suffocation