MOANAA
Passage (2016)
Polska, Arachnophobia Records, Progressive / Post Metal

Walenie głową w mur…

Moanaa… tak brzmiało by Archive gdyby grali metal. Takie mi się skojarzenie nasunęło po setnym odsłuchaniu tego krążka. Emocje podobne a i rozwój niektórych kompozycji jakby zbliżony. Dajmy na to drugą połowę „Terra Mater” czy wstępy do „The Process”. To niezwykle obrazowa muzyka. Czasem delikatnie smyra po kolanie a potem wali w brzuch. „Passage” właściwie nie jest niczym niezwykłym. Trochę jak ścieżka dźwiękowa do własnego pogrzebu. Trochę jak sentymentalne tło. Wszystko zależy od tego jak się do niej podejdzie a wcale nie tak ciężko dać się porwać. Muzyka Moanaa płynie bardzo naturalnie. Bez problemu łączy się z naszym nastrojem, wpływa na niego po swojemu. Skłania do pewnych przemyśleń i naprowadza na właściwe tory. Taki myślowy drogowskaz. Tym samym nie jest to muzyka na jeden utwór. Ona dobrze się prezentuje jako całość. Wręcz powinna być odbierana jako całokształt.

Znajdziemy tutaj spore pokłady progresji. Krążenie wokół pewnych schematów. Trochę rockowych klimatów. Może nawet trochę za dużo się tu dzieje choć jak mówią od przybytku głowa nie byli. Mimo wszystko, odnoszę wrażenie, że ten krążek jest za mało charakterystyczny. Bogaty i nastrojowy jednak byłem nastawiony na zaduch i sponiewieranie. Pozostawiono mi za dużo tlenu także będę żył. Może to przez te szerokie, otwarte przestrzenie. Mimo, że pogoda ponura i deszczowa to nie ma klaustrofobicznego poczucia odosobnienia i przywalenia kamieniem. Także tego… Jak ma być „źle” to niech będzie „najgorzej” (hehe).

Na uwagę zasługuje sposób wydania krążka. Digipack z klimatyczną oprawą z dodatkową, tłoczoną nakładką prezentuje się bardzo zacnie. Nie można sobie wyobrazić lepszej oprawy tej muzyki. Trochę brakuje wkładki z tekstami, które pozostają w sferze domysłów. Doskonale jesienna muzyka. Sprawdzi się także czarną nocą. Mam wrażenie, że „Descent” odcisnęło na mnie jednak większe piętno, hm…

8.5/10

[…]
The Process, Part One
The Process, Part Two
Crystal
Terra Mater
The Shift
Grim Encounter