Recenzja: Theriotes – Mental Teriomorphy

Theriotes - Mental TeriomorphyTHERIOTES

Mental Teriomorphy (2011)

Polska, Self-released, Death Metal

Theriotes to poznańska kapela grająca klimatyczny death metal. Krążek jak na demo, wybrzmiewa bardzo świeżo i wciąga nieubłaganie w sam środek pomniejszego trzęsienia ziemi. Jestem pozytywnie zaskoczony wieloma elementami „Mental Teriomorphy”. Przede wszystkim jest to pewna dzikość, niezbyt często spotykana w materiałach demo. Szaleńcza natura skojarzyła mi się to z pierwszymi nagraniami Goatwhore. Czuć tu ogrom pasji i zaangażowania w tworzenie muzyki ekstremalnej. Niestety jest też kilka niedociągnięć, które rzucają się w uszy już za pierwszym przesłuchaniem. Przede wszystkim jest to słaba końcówka utworu tytułowego na którą ewidentnie zabrakło pomysłu. Drugim, znaczącym utrudnieniem w odbiorze są często nierówne partie gitar względem sekcji rytmicznej (szczególnie w drugiej części „Profoundity Of Meaning”). Można (?) zrzucić to na fakt braku doświadczenia ale z drugiej strony, można było nad tym dłużej popracować.

Muzyka Theriotes jest dynamiczna i ciężka. Współczynnik ciekawości podnosi dwojaki wokal, który jest najmocniejszym elementem płyty. Total-brutal i skrzeking-death wokal robią tu wiele dobrego i co więcej – są wszechobecne na krążku. Gadają kiedy trzeba i nie spuszczają z tonu. Na ogół rytmicznie ale i czasem abstrakcyjnie. Swobodnie poruszają się w kompozycjach, płyną wraz z nimi. Brzmienie materiału trzyma poziom. To nie te czasy, że gitary brzmią jak odkurzacz zelmer a perkusja przypomina walenie drzwiami od lodówki. Zdecydowanie jest to wysoki poziom przyswajalności i mimo, że zabrakło odrobiny głębi to proporcje są nieźle wyważone a dynamika, zachowana. To samo tyczy się oprawy graficznej płyty. Jest prosta, biało-czarna ale bardzo schludna i czytelna. Krążek zdecydowanie ciekawy jeśli chodzi o młode kapele parające się sztuką ekstremalną. Mają spory potencjał, który aż się prosi o należyte wykorzystanie. Dziwią mnie jedynie te nierówne partie gitar ale bilans i tak wychodzi na plus. Przyjemna sesja…

Lista utworów: Astral Procession (Intro); Mental Teriomorphy; Ouroboros; Profoundity Of Meaning; Descent And Deliverance (Outro)

6.5/10
Tagi:
the best of


video


facebook

menu