Moloch (Polska)

MOLOCH

Amok (wokal), Polska
www.moloch.metal.pl
Autor: Dr.O

Moloch – black/death metalowa ekipa z Wrześni. Jedyne co do tej pory kojarzyłem z Wrześnią to chyba jakaś szkoła, która opierała się rusyfikacji albo germanizacji albo chuj wie co. Od tej pory ważnym skojarzeniem będzie nazwa tego składu, który tworzy iście miażdżącą mieszankę dwóch ekstremalnych stylów. Na temat muzyki, stosunku do chrześcijaństwa oraz tajemniczego zdjęcia z odwróconym krucyfiksem w tle z Amokiem – wokalnym z Moloch rozmawiał dr.O

Moloch

Witaj Amok. Na wstępie dzięki za chęć odpowiedzi na te kilka pytań.

Witaj. To ja jestem wdzięczny.

Na wstępie chciałbym pogratulować bardzo dobrego materiału. Mimo, że krótki to bardzo intensywny. Nie jest to granie takiego blacku, jaki ma tysiące fanów w naszym kraju. Co was skłoniło do podjęcia właśnie takiej drogi grania – wyjątkowo brutalnie i bezkompromisowo tzn. ładne melodie nie są dla nas.

Dzięki za słowa uznania. Siedem kawałków, które składają się na „Suicide Spectrum” to mimo wszystko materiał demo wiec krótko po prostu być musiało. Niektórzy ludzie pytają nas czy to mini album, ep’ka czy cholera wie co a my zwyczajnie odpowiadamy, że to tylko demówka. Jakby nie patrzeć to pierwsze tchnienie w naszej krótkiej historii i w związku z tym jakiś porządek musi być. Dźwięki, które kreujemy wypływają z naszych umysłów i nie sposób nad tym zapanować. Zdajemy sobie sprawę, że muzyka przez nas wykonywana nie posiada żadnych miłych albo raczej chwytliwych melodyjek i wiemy też doskonale, że do szczęścia potrzebne nam to nie jest. Gdybyśmy myśleli inaczej to Moloch by nie istniał. Niezbędnymi czynnikami ekstremy, które będą pokazywały miejsce Moloch to na pewno intensywny przekaz, zero kompromisu, totalne oddanie.

Muszę przyznać także, że obecność twojej osoby nieźle miesza w całej muzyce, która znajduje się na demówce. Muszę przyznać, że tak opętanego wokalu nie słyszałem od dawna. Kto najbardziej Cię inspiruje do wydawania z siebie takich dzwięków???

Cała sprawa polega na tym, że wszystkiemu winna jest reszta chłopaków z kapeli. To oni robią muzykę a ja tylko podkładam swój „głosik” by wszystko ładnie się zazębiało. Poza tym staram się by w naszych kawałkach ciągle coś się działo, ponieważ nie możemy dopuścić do sytuacji gdzie ten nasz diabełek zasypia. Jeżeli chodzi o wokalne inspiracje to chyba trochę Ciebie zaskoczę. Otóż ostatnio słucham eLL z Sui Generis Umbra, której „głosik” po prostu zabija. Z innych na pewno Ihsahn czy Benton.

No i zapytam o intro do płytki. Kim jest tajemniczy Jodi Harkonnen, któremu dziękujecie za pomoc przy intrze??

Jodi Harkonen skomponował podkład muzyczny do kawałka „Arkana Umierania”, które można nazwać właśnie intrem. Jodi to człowiek z innego świata, żyje w świecie maszyn, jego priorytetem jest zgłębianie wszelakich tajemnic dotyczących poznania albo, jak kto woli-niepoznania. Jak sam widzisz jest to trochę skomplikowane i nie za bardzo wiadomo o co w tym wszystkim chodzi. My w każdym razie nie wiemy, choć na niejednej imprezie próbowaliśmy dociec, o co biega, ale niestety bez rezultatu. W każdym razie człowiek ten najprawdopodobniej pojawi się na najnowszym materiale.

Jeżeli pytać o inspiracje innych muzyków to wydaje mi się, że na pewno na jednym z pierwszych miejsc pojawi się Marduk?? A może inne kapele grające black?? A może jednak czerpiecie inspiracje do grania z innych gatunków muzyki???

Z inspiracjami to jest różnie, bo każdy z nas słucha trochę innych zespołów. Mówiąc o sobie to na pewno będą to zespoły norweskie i mniejszym stopniu szwedzkie. Wiadomo Black Metal! Idąc dalej SGU, Ordo Rosarius Equilibro, MZ.412. Bardzo cenię tez polski BM w wykonaniu Besatt, Goetia, Thunderbolt i wielu, wielu innych.

W booklecie do demówki znalazłem tylko dwa teksty utworów a jak sama tracklista pokazuje poza intrami itp. jest ich trochę więcej. Czy mógłbyś mi przybliżyć tematykę utworów bo jesteś także tekściarzem zespołu.

Wszystkie liryki na „Suicide Spectrum” opowiadają o nienawiści do ludzkiego motłochu, zakłamanych świętościach czy wyższości unikalnych jednostek. Chwalimy imię Moloch pod różnymi postaciami. Podstawą, jak już wcześniej wspomniałem jest całkowite poświecenie. W naszej muzyce i tekstach nie miejsca na jakieś pierdolone pitu-pitu o niczym. Black metal to nie jest cyrk, w którym to spełniają się bezmózgowi partacze – tych należy unicestwić. Zaznaczę, że polityki w naszych tekstach nie ma i nie będzie.

Mówiąc o booklecie chciałbym pochwalić bardzo ładną szatę graficzną.. Trzeba przyznać wyjątkowo melancholijna i depresyjna.. W jaki sposób odnosi się do liryków oraz całego albumu??

Artystą odpowiedzialnym za całą szatę graficzną jest Komando. Zanim jednak Komando zabrał się do pracy wykonaliśmy sporo różnych, dziwnych zdjęć, które to posłużyły na to, co widzisz na całym booklecie. Nie wiem czy dostrzegłeś, ale na przykład na okładce jest wisielec a co za tym idzie cały koncept mizantropijny jest na „Suicide Spectrum” scharakteryzowany w sposób oczywisty. Tutaj nie ma przypadku – tutaj jest potępienie wszystkiego co słabe, ślepo wierzące, zakłamane.

Nagraliście jedną demówkę a graliście sporo koncertów. Jak publiczność przyjmuje wasze występy?? Poza tym ile trwa przeciętny wasz koncert, gracie podstawowy set i schodzicie czy może zdarza się wam dorzucić, jakiś inny cover lub coś…

Trochę koncertów zagraliśmy, ale bez przesady nie było tego aż tak wiele. Z publiką jak pewnie wiesz jest różnie. Jednym razem na koncertach jest prawdziwe piekło a innym jest tylko piekiełko. Generalnie przyjęcie mamy dobre i to jest najważniejsze. Z racji, że z reguły na koncertach gramy trochę szybciej aniżeli na demówce to nasz repertuar automatycznie się skraca. Długość koncertu zależy do wielu czynników, ale można powiedzieć, że średnio jesteśmy ma scenie lekko ponad pół godziny. Jedynym coverem jaki graliśmy jest właśnie Marduk z utworem „Panzer Division Marduk” z tym, że teraz rzadko jest przez nas wykonywany.

Widząc galerię na waszej stronie wpadło mi w oko zdjęcie znajdujące się przy logo zespołu :) Kto z was ma taki ładny odwrócony krzyż w domu???

To zdjęcie zostało wykonane podczas naszego pierwszego koncertu, który miał miejsce w 2003 roku. Pomieszczenie, w którym rzecz się działa było prywatną kwaterą. Naszego znajomego.

No właśnie i od razu nasuwa się pytanie o wasz stosunek do chrześcijaństwa… jaki jest??

Stosunek może być tylko jeden: Zniszczyć!!!

Jakie macie plany na przyszłość, że tak powiem?? Nowy materiał, kontrakt z jakąś większą wytwórnią, koncertowanie, dzieci??? :D

Druga demówka jest już w planach, ale na dzień dzisiejszy trudno cokolwiek w tym miejscu powiedzieć. Kontraktu z żadną wytwórnia nie przewiduję a koncerty zamierzamy grac tak często jak to tylko możliwe. Jeżeli ktoś chce nas zobaczyć na żywo to kontakt z nami jest jak najbardziej na miejscu.

I poproszę o ostatnie słowo dla czytających ten wywiad :)

Nie idźcie na kompromis! Wspierajcie podziemne zespoły! Twórzcie piekło na koncertach!

Tagi:
the best of


video


facebook

menu