Larva (Polska)

LARVA

Michał Grabowski (gitara, programming, wokal), Polska
www.larva.metal.pl
Autor: Dr.O

Na zespół ten natrafiłem podczas przeglądania portalu metal.pl. Zaintrygowała mnie nazwa ponieważ myślałem, że chodzić będzie raczej o jakieś grindcore’owe wywody. Jednak ku mojemu zaskoczeniu Larva jest zespołem death metalowym – grającym bardzo przyzwoitą muzę. O tym, że tekstów nie ma bo nie, że ciągle potrzebny jest pałker do tej kapeli oraz o miłości do death metalu z Michałem Grabowskim rozmawiałem ja – czyli Dr.O

Larva

Pierwsze pytanie to w zasadzie taki standard – czy mógłbyś przedstawić skład zespołu oraz jego historię dosłownie w kilku zdaniach ;)

Ogólnie to wszystko zaczęło się gdzieś w ’98, razem z Michałem Rochowiczem (bas) wpadliśmy na pomysł wspólnego grania. Oczywiście nikt z nas nie miał wtedy o technicznym graniu zielonego pojęcia, ale minęło trochę czasu i jakoś nauczyliśmy się obsługiwać instrumenty:).Na pewno jeszcze dużo ćwiczenia przed nami. Pod nazwą LARVA zaczęliśmy grać od stycznia 2004 i tę datę można uznać za faktyczny początek działalności zespołu. Wtedy to doszedł do nas Damian Rożenko. Przez cały czas wspólnego grania mamy problemy z pałkerami. Po prostu jest ich brak, chodzi oczywiście o takich z umiejętnościami. Nie chcemy już raczej grać z człowiekiem, który uczy się podstaw gry na bębnach:), musi już ostro czesać, przecież dobry pałker w death metalu to 50% sukcesu. Przewinęło się przez Larve paru perkusistów, ale tak naprawdę to żaden nie miał takich umiejętności, o jakie nam chodziło. Oczywiście oprócz Thoarinusa (Marhoth, ex-Christ Agony), z którym zagraliśmy zaledwie 2 próby. Koleś wymiata, o takiego człowieka nam chodzi, niestety nie mógł z nami grać, ponieważ pracuje w Warszawie i na dłuższa metę nie dałoby się tego pogodzić. Cały czas szukamy odpowiedniego perkusisty, a na razie musi nam wystarczyć automat. Jeżeli ktoś czuje się na siłach żeby pograć „Śmierć metal” to niech się zgłasza do nas:). Obecny skład Larvy to: Michał Grabowski – gitara, programing, b.voc., Michał Rochowicz – bas, Damian Rożenko – voc.

Co skłoniło Cię do grania death metalu? Z tego, co wiem to raczej źródło dochodu nie jest i ciężko jest się wybić w tłumie innych zespołów death w naszym kraju…

Nawet bardzo ciężko, ale to nie powód żeby nie próbować. Trzeba grać bez tego życie nie miałoby sensu:).Do grania death metalu skłoniła mnie chęć tworzenia i miłość do tej śmiertelnej muzyki:). Zawsze chciałem grać i jeszcze długo będę to robił.

No właśnie a mówiąc o zespołach w naszym kraju czy masz jakieś swoje ulubione? Co myślisz o zespołach posiadających w zasadzie już światową sławę, takich jak Vader lub Behemoth?

To oczywiście czołówka światowego metalu. Chociaż Behemoth jak dla mnie teraz gra ambitniej niż Vader. Ostatnie 3 płyty Vadera jakoś mi nie podchodzą, za mało w tym ognia. A moje ulubione kapelki to oczywiście Immolation, Suffocation, Nile, Morbid Angel, Hate Eternal, Cephalic Carnage, Cyptopsy, Aborted, Emperor, Gojira… mógłbym wymieniać jeszcze długo, słucham wszystkiego, co brutalne i kopie w mordę.

Po usłyszeniu waszej pierwszej epki byłem w zasadzie pozytywnie zaskoczony. Jest to granie na bardzo dobrym poziomie. Gratuluję dobrego materiału.

Dzięki, na pewno będzie w przyszłości lepiej, mamy zamiar robić, co raz lepszą i dojrzalszą muzę. Nie gramy zbyt oryginalnie, ale nie oto tutaj chodzi, gramy to, co lubimy i nie silimy się na „sztuczną oryginalność”. Własny styl przyjdzie z czasem.

Hmm zaintrygowało mnie to, że nie umieściliście żadnych tekstów swoich utworów ani na stronie ani w booklecie od demówki. Zastanawia mnie ich tematyka, ponieważ tytuły utworów nie do końca pozwalają mi na jej rozszyfrowanie.

Teksty nie są dla nas zbyt ważne liczy się muzyka, nie zamieściliśmy tekstów, bo po porostu ich nie mamy :). Ma być brutalnie, jeżeli ktoś chce czytać poezję niech pójdzie do biblioteki :). Było kilka kapel w historii death metalu, które nie posiadały liryków to, dlaczego my mamy nie spróbować :). Na następnym materiale Damian coś tam napisze, wtedy opowiem, o czym śpiewamy :)

Sam wykonałeś projekt okładki demówki? Czy ma jakieś szczególne symboliczne znaczenie?

Tak, zajmuje się grafiką. Raczej nic nie chciałem przez nią przekazać. Na nowym materiale będę chciał żeby okładka uzupełniała się z muzyką.

I od razu nasuwa się kolejne pytanie. Z tego, co wyczytałem na stronie zespołu nagrywacie coś nowego. Możesz uchylić rąbka tajemnicy jak to będzie wszystko wyglądać?

Jeszcze trudno coś powiedzieć, ale wiem, że gorzej nie będzie :). Mamy nagrane już partie bębnów i do niektórych utworów ślady gitar. Zostało jeszcze dograć resztę wioseł + bas i wokale. Chcemy żeby to naprawdę dobrze wypadło i postaramy się o solidne brzmienie. Materiał musi zabijać :)

Czy gracie koncerty? Wasz materiał jest dosyć krótki, może wykonujecie jakieś covery podczas imprez? Jeśli tak to, jakie?

Koncertów w tej chwili nie gramy z powodu braku pałkera. Z automatem raczej koncertowanie nie wchodzi w grę. Jak tylko znajdziemy odpowiedniego perkusistę to od razu ruszamy. Niestety czas pokaże, kiedy to nastąpi, ale prędzej czy później grać koncerty będziemy. Materiału mamy wystarczająco dużo, nie gramy coverów, ale może kiedyś…

Mówiąc, o coverach nasuwa się pytanie o największe inspiracje zespołu… Możesz powiedzieć, jakie zespoły miały największy wpływ na twój sposób grania??? A może są jakieś inspiracje pozamuzyczne?? Literatura, film?

Wpływ na mnie miało na pewno Morbid Angel, Immolation, Suffocation, Emperor, Aborted no i oczywiście Nile. Ogólnie słucham bardzo dużo muzyki i tylko ona mnie inspiruje w tak dużym stopniu.

Czym zajmują się członkowie zespołu Larva, gdy nie grają muzyki? Jest to jedno z moich ulubionych pytań ponieważ często jestem bardzo zaskoczony tym, czego się dowiaduję o muzykach grających naprawdę mocną i brutalną muzę :)

Ja pracuję teraz w firmie reklamowej, zajmuje się nagłośnieniem (jestem akustykiem), projektuje strony www oraz grafiki no i jeszcze wspomagam na trasach death / grindową kapelkę TROCKI. Na brak zajęć nie narzekam :) Basista jest w trakcie zmiany pracy, a wokalista wrócił na wakacje z londynu gdzie zarabiał na chleb :)

Czy macie jakieś plany na przyszłość oczywiście pomijając nagranie nowego materiału? Myślę o takich sprawach jak być może podpisanie kontraktu z jakąś wytwórnią? Być może poszukiwania bębniarza do zespołu by uzupełnić koncertowy skład?

Na pewno chcielibyśmy podpisać kontrakt, jeździć na trasy, wydać oficjalnie album, ale to jeszcze przed nami i na pewno do tego dojdziemy to, tylko kwestia czasu:) Bębniarza szukamy cały czas. Jak już mówiłem trudno jest znaleźć odpowiednią osobę. Jednak my tak szybko się nie poddajemy i pałkera będziemy mieli.

Dzięki za poświęcenie czasu na odpowiedzenie na te pytania. Pozdro dla całego zespołu od Warheim Crew. Do zobaczenia na koncertach – oby jak najszybciej!!

Dzięki za wywiad i wsparcie. Pozdrowienia dla Warheim no i do zobaczenia na koncertach!! DEATH METAL FOREVER!!

Tagi:
the best of


video


facebook

menu