Antigama (Polska)

ANTIGAMA

Sebastian Rokicki (gitara), Polska
www.antigama.com
Autor: Dr.O

Warszawska ANTIGAMA to prawdziwa awangarda wśród polskich zespołów grających ciężką alternatywną muzykę. Ich nieustanny rozwój trwa… zaczął się od grania typowego grindcore z naleciałościami hc a dziś otrzymujemy niezwykle energetyzujacą mieszankę grindcore, hardcore, noise, death metalu i awangardy. Jest to zespół, który każdy wielbiciel cięzkiej muzy w Polsce powinien znać i powinien szanować ich za nie poddawanie się żadnym schematom oraz nie wchodzeniu w żadne dziwne układy z wytwórniami muzycznymi produkującymi chujową papkę. Z Sebastianem Rokicikim rozmawiał Dr.O…

Antigama

Na samym wstępie chciałbym podziękować za możliwosć wywiadu z waszym zespołem. Jesteśmy na razie powoli rozwijającym się webzinem i każda możliwosć wywiadu z zespołami to naprawdę świetna sprawa. Pierwsze moje pytanko tyczyć się będzie oczywiście ostatniego wydawnictwa a mianowicie splitu z Third Degree i Herman Rarebell. Muszę powiedzieć, że materiał, choć krótki to imponujący. Niesamowita ciężkość i jednocześnie klimat. Długo nagrywaliście ten materiał??

Cześć. Dzięki za miłe słowa. Chciałbyś wiedzieć ile czasu nagrywaliśmy ten materiał? Umiemy nagrywać szybko muzykę i pewnie zdziwi cię informacja, że poświęciliśmy na to tylko dwa dni. Dwa dni fajnej zabawy w towarzystwie Szymona, który specjalnie przyjechał do Warszawy popracować i spotkać się z nami. Było bardzo miło i kreatywnie, a owoce tej współpracy są zdecydowanie słyszalne na tej płycie.

Muszę powiedzieć, że od samego początku zabiła mnie technika, z jaką gracie. Czy wasi muzycy pokończyli jakieś szkoły muzyczne czy są tzw. samoukami?? Jeśli jest to druga opcja to chylę czoła. Niesamowita sprawa.

Jesteśmy samoukami. Tzn. Krzysiek, nasz perkusista chodził chyba do jakiejś szkoły muzycznej, ale niestety nie jestem w stanie sobie przypomnieć czy ją skończył ha ha.

Kolejne pytanko tyczy się także ostatniego wydawnictwa a mianowicie o twór Herman Rarebell. Wiem, że do tego sqadu należą także wasi muzycy, ale w ogóle nie czuć tam nic klimatów Antigamy. Czy to zamierzony zabieg?? Na czym polega koncepcja grania w Herman Rarebell??

Koncepcja jest prosta: robic tyle hałasu ile się da! A tak poważnie to tworzymy ten band razem z Siwym z Antigama, Fazim i Czarnym z Third Degree. Spotykamy się dosyć rzadko, ze względu na dzielące nas odległości, ale Herman to jak najbardziej poważny projekt. Podstawą jest dobra zabawa, a my bawimy się tu nadzwyczaj dobrze. Robimy nowe numery, przygotowujemy się też do nagrania pełnej płyty. Muzycznie Herman Rarebel to wypadkowa Napalm Death, Repulsion, Anal Cunt i Bolt Thrower – tak to sobie wymyśliliśmy ha!

Chciałbym także zapytać o rzeczy, które od zawsze mnie intrygują. Jak to jest że tak niesamowity zespół jak ANTIGAMA jest w Polsce w zasadzie nieznany. W mediach się o was w ogóle nie usłyszy. Ciągle tylko VADERY i BEHEMOTHY. Muszę przyznać, że poziom waszego grania znacznie odbiega od tego, co robią tamte zespoły. Czy jest to spowodowane tym, że grindcore pozostaje jak zawsze gatunkiem podziemnym???

Szczerze mówiąc sam nie wiem. To, co gramy nie nadaje się do radia, listy bestsellerów też są głuche, więc można to tlumaczyć niszowością tej muzyki. My nie pakujemy się w żadne układy z potentatami rynku metalowego w Polsce, więc promocja naszych wydawnictw jest dla tych, którzy mocno szukają i wiedzą, co w trawie piszczy. Z drugiej strony, staramy się grać dla wielu odbiorców, niekoniecznie metalowych. Słuchają i czytają o nas ludzie związani z punk rockiem, noise, hardcore, avantgarde, więc jesteśmy dosyc elastyczni i znajdujemy uznanie wśród różnej grupy ludzi. To cieszy, tym bardziej, że my staramy się docierać do wszystkich, którzy tego chcą i zaczyna to przynosić korzystne dla nas efekty.

Skąd czerpiecie inspiracje do nagrywania tak poschizowanych utworów?? Po wysłuchaniu tego materiału myślę, że twórczość np. Cephalic Carnage jest wam bardzo dobrze znana…

Jest znana, oczywiście. Lubię ten zespół, ale nie jest moim celem bezmyslne kopiowanie tego, co oni robią. Antigama muzycznie to zupełnie inna bajka, prawdopodobnie mamy ze sobą wiele wspólnego na innej płaszczyźnie (ha ha). A pomysły czerpiemy głównie z własnej wyobrażni. Jesteśmy już mocno zgrani jako zespół, gramy ze sobą kilka lat, więc robienie tego typu muzyki przychodzi nam najzupełniej naturalnie. A dlaczego taka a nie inna muzyka?? Kwestia gustu i poszukiwania własnej tożsamości bez podpierania się ślepym i tępym naśladownictwem.

Intryguje mnie notka biograficzna, którą otrzymałem wraz z promo. Wiem, że w zespole było kilka zmian personalnych od początku działalności, ale najbardziej intryguje mnie postać basisty, który był jednocześnie członkiem Małego Szu. Tak się sklada, że mam Pecah Belah w swojej kolekcji i nie jest to grindcore :D Czy Moretti odszedł bo znudził mu się gc i postanowił wrócić do klawiszy???

Nie, po prostu nie miał czasu. Moretti to mój (nasz) stary przyjaciel i dobrze wiedzieliśmy, że w pewnym momencie pochłoną go bardziej ważne obowiązki, których ma mnóstwo. Nagraliśmy razem debiutancki album, zagraliśmy troche koncertów – było super. Wciąż jesteśmy w kontakcie, i jakieś 2 miesiące temu nagrałem z nim i kolegą z innego zespołu ciekawą muzykę – taki ciężki, tajemniczy, awangardowy, pocięty hałas. Nie wiem, kiedy i kto to wydaje, ale zapowada się interesująca rzecz.

Jak oceniacie polską scenę grindcore?? Co sądzicie o tzw. starych wyjadaczach czyli Dead Infection i Squash Bowels??

Z Jarem z Dead Infection jesteśmy w stałym kontakcie. Fajny band i dobrze, że znów zaczeli grac i dobrze się bawić. Jaro bywa często w Warszawie, więc spotykamy się, czasem gramy wspólne koncerty. Squash tez jest w porządku, tam też udziela się Andy z Damnable, który swego czasu pomagał nam na początku zespołu. Co sądzę o scenie grindcore w Polsce?? A czy takowa istnieje?? Ja mogę ci powiedzieć, jakie zespoły są mi bliskie, ze względu na to, że znamy się, lubimy, z niektórymi graliśmy koncerty etc. Nyia, Third Degree, Pignation, Toxic Bonkers, Rzeźnia, Łeb Prosiaka, Deformed, Pyorrhoea, wiecej nie pamiętam, ale jest ich kilka więcej. Nie śledzę na bieżąco krajowej sceny grindcore, więc nie będę się wypowiadał wiele o niej nie wiedząc.

Teraz pytanko trochę z innej beczki. Wiem, że nagrywacie nowy materiał, który się ukaże w 2005 roku. Możecie uchylić rąbka tajemnicy na temat nowego wydawnictwa???

Tak, robimy nowy materiał na split CD/LP z? Na razie nie będę uchylał tajemnicy, ale to bardzo fajny zespół ze Stanów. Myślę, że tym razem będzie to coś specjalnego, bo my zawsze robimy coś innego. Pewnym jest, że będzie tam troche niespodzianek z naszej strony, ale ciężko jest mi się wypowiadać na temat muzyki, która własnie powstaje. Chcemy się dobrze przygotować przed sesją, którą planujemy na luty / marzec 2005 z Szymonem Czechem w Studio X w Olsztynie.

Czy planujecie jakieś koncerty w najbliższym czasie?? Chcę Antigamę w ŁODZI i to zaraz!!!

Antigama w Łodzi grała ostatnio w Halloween 2003 o ile dobrze pamietam. Graliśmy w Łodzi kilka razy, mam nadzieje, że uda nam się coś wymysleć w przyszłym roku. W tej chwili ze względu na obowiązki Lucasa (narodziny córki) granie koncertów nie jest przewidywane do końca roku. W styczniu gramy w Warszawie, i mam nadzieję, że od tej pory wszystko ruszy własciwym torem. W tej chwili spokojnie dłubiemy sobie przy nowym stuffie.

Ostatnie pytanko. Co możecie powiedzieć młodym ludziom chcącym grać grindcore?? Jakieś specyficzne rady??

Ha ha ha. Myślę, że ten, kto naprawdę chce to robić da sobie świetnie radę bez moich porad.

Dzięki za wywiad. Pozdrowienia dla całej ekipy od Warheim Webzine. KEEP ON GRINDIN’

Bardzo dziękuje za wywiad. Zajrzyjcie na www.antigama.com

Tagi:
the best of


video


facebook

menu